Remaining time:

Due to high demand, your chosen tickets can only be held for a limited time and then removed automatically.

    WHATSONSTAGE AWARD WINNERS ANNOUNCED

    The Whatsonstage Award winners 2011 have been announced.

    The SPOTLIGHT Best Actress in a Play
     

    • Helen McCrory – The Late Middle Classes at the Donmar Warehouse
    • Jenny Jules – Ruined at the Almeida
    • Kim Cattrall – Private Lives at the Vaudeville
    • Nancy Carroll – After the Dance at the National, Lyttelton
    • Tracie Bennett – End of the Rainbow at Trafalgar Studios
    • Zoë Wanamaker – All My Sons at the Apollo

      The SPOTLIGHT Best Actor in a Play
       

    • Benedict Cumberbatch – After the Dance at the National, Lyttelton
    • David Suchet – All My Sons at the Apollo
    • Matthew Macfadyen – Private Lives at the Vaudeville
    • Rory Kinnear – Hamlet at the National, Olivier & Measure for Measure at the Almeida
    • Simon Russell Beale – Deathtrap at the Noel Coward & London Assurance at the National, Olivier
    • Toby Stephens – The Real Thing at the Old Vic

      Best Supporting Actress in a Play
       

    • Clare Higgins – Hamlet at the National, Olivier
    • Emma Cunniffe – The Crucible at the Open Air Theatre
    • Fiona Shaw – London Assurance at the National, Olivier
    • Harriet Walter – Women Beware Women at the National, Olivier
    • Jemima Rooper – All My Sons at the Apollo
    • Tamsin Greig – The Little Dog Laughed at the Garrick

      Best Supporting Actor in a Play
       

    • Adam James – Blood & Gifts at the National, Lyttelton
    • Adrian Scarborough – After the Dance at the National, Lyttelton
    • Eddie Redmayne – Red at the Donmar Warehouse
    • Lee Ross – Birdsong at the Comedy
    • Nigel Lindsay – Broken Glass at the Tricycle
    • Stephen Campbell Moore – All My Sons at the Apollo

      The BABY GRAND Best Actress in a Musical
       

    • Anna-Jane Casey – Bells Are Ringing at the Union
    • Elena Roger – Passion at the Donmar Warehouse
    • Sheridan Smith – Legally Blonde at the Savoy
    • Sierra Boggess – Love Never Dies at the Adelphi
    • Tamzin Outhwaite – Sweet Charity at the Menier Chocolate Factory & Haymarket
    • Victoria Hamilton-Barritt – Flashdance at the Shaftesbury

      The EMG Best Actor in a Musical
       

    • Alex Gaumond – Legally Blonde at the Savoy
    • John Owen-Jones – Les Misérables 25th anniversary production at the Barbican
    • Mark Umbers – Sweet Charity at the Menier Chocolate Factory & Haymarket
    • Michael Arden – Aspects of Love at the Menier Chocolate Factory
    • Ramin Karimloo – Love Never Dies at the Adelphi
    • Sahr Ngaujah – Fela! at the National, Olivier

      The NURSING STANDARD Best Supporting Actress in a Musical
       

    • Hannah Waddingham – Into the Woods at the Open Air
    • Jill Halfpenny – Legally Blonde at the Savoy
    • Josefina Gabrielle – Sweet Charity at the Menier Chocolate Factory & Haymarket
    • Rosalie Craig – Aspects of Love at the Menier Chocolate Factory
    • Scarlett Strallen – Passion at the Donmar Warehouse
    • Summer Strallen – Love Never Dies at the Adelphi

      Best Supporting Actor in a Musical
       

    • Chris Ellis-Stanton – Legally Blonde at the Savoy
    • Dave Willetts – Aspects of Love at the Menier Chocolate Factory
    • Joseph Millson – Love Never Dies at the Adelphi
    • Michael Xavier – Into the Woods at the Open Air
    • Paul J Medford – Sweet Charity at the Menier Chocolate Factory & Haymarket
    • Tim Newman – All the Fun of the Fair at the Garrick

      Best Ensemble Performance
       

    • Hair – at the Gielgud
    • Les Misérables 25th anniversary concert – the company of companies – at The O2
    • Men Should Weep – at the National, Lyttelton
    • Posh – at the Royal Court Downstairs
    • When We Are Married – at the Garrick
    • Women, Power & Politics – at the Tricycle

      The CAPITAL BREAKS Best Solo Performance
       

    • Bob Golding – Morecambe at the Duchess
    • Caroline O’Connor – The Showgirl Within at the Garrick
    • Hugh Hughes – The Wonderful World of Hugh Hughes at the Barbican Pit
    • Meera Syal – Shirley Valentine at the Menier Chocolate Factory & Trafalgar Studios 1
    • Michael Gambon – Krapp’s Last Tape at the Duchess
    • Simon Callow – Shakespeare - The Man from Stratford, Dr Marigold & Mr Chops at Riverside Studios

      The TAKE ONE MEDIA Best Takeover in a Role
       

    • Ben Richards – Priscilla, Queen of the Desert at the Palace
    • Denise Van Outen – Legally Blonde at the Savoy
    • Griff Rhys-Jones – Oliver! at the Theatre Royal Drury Lane
    • Kerry Ellis – Oliver! at the Theatre Royal Drury Lane
    • Lee Mead – Wicked at the Apollo Victoria
    • Rachel Tucker – Wicked at the Apollo Victoria

      The OBERON BOOKS Best New Play
       

    • Anne Boleyn by Howard Brenton – at Shakespeare’s Globe
    • Blood & Gifts by JT Rogers – at the National, Lyttelton
    • Posh by Laura Wade – at the Royal Court Downstairs
    • Red by John Logan – at the Donmar Warehouse
    • Ruined by Lynn Nottage – at the Almeida
    • Tribes by Nina Raine – at the Royal Court Downstairs

      Best New Comedy
       

    • Clybourne Park by Bruce Norris – at the Royal Court Downstairs
    • Midsummer by David Greig – at Soho
    • Morecambe by Tim Whitnall – at the Duchess
    • Really Old, Like Forty-Five by Tamsin Oglesby – at the National, Cottesloe
    • The Little Dog Laughed by Douglas Carter Beane – at the Garrick
    • Yes, Prime Minister by Antony Jay & Jonathan Lynn – at the Gielgud

      The SEE TICKETS Best New Musical
       

    • All the Fun of the Fair by David Essex & Jon Conway – at the Garrick
    • Departure Lounge by Dougal Irvine – at Waterloo East
    • Fela! by Fela Anikulapo Kuti, Bill T Jones & Jim Lewis – at the National, Olivier
    • Flashdance by Robbie Roth, Robert Cary & Tom Hadley – at the Shaftesbury
    • Legally Blonde by Nell Benjamin, Laurence O'Keefe & Heather Hach – at the Savoy
    • Love Never Dies by Andrew Lloyd Webber, Glenn Slater & Ben Elton – at the Adelphi

      The RADISSON EDWARDIAN Best Play Revival
       

    • After the Dance – at the National, Lyttelton
    • All My Sons – at the Apollo
    • Cat on a Hot Tin Roof – at the Novello
    • Deathtrap – at the Noel Coward
    • Design for Living – at the Old Vic
    • The Real Thing – at the Old Vic

      The AMBASSADOR THEATRE GROUP Best Musical Revival
       

    • Bells Are Ringing – at the Union
    • Hair – at the Gielgud
    • Into the Woods – at the Open Air
    • Les Misérables 25th anniversary production – at the Barbican
    • Passion – at the Donmar Warehouse
    • Sweet Charity – at the Menier Chocolate Factory & Theatre Royal Haymarket

      The SHAKESPEARE 4 KIDZ Best Shakespearean Production
       

    • As You Like It – at the Old Vic
    • Hamlet – at the National, Olivier
    • Henry IV, Parts 1 & 2 – at Shakespeare’s Globe
    • Macbeth – at Shakespeare’s Globe
    • Measure for Measure – at the Almeida
    • The Comedy of Errors – at the Open Air

      The LAST SECOND TICKETS Best Director
       

    • Howard Davies – All My Sons at the Apollo, The White Guard & Blood & Gifts at the National, Lyttelton
    • Nicholas Hytner – Hamlet & London Assurance at the National, Olivier
    • Roger Michell – Rope at the Almeida & Tribes at the Royal Court Downstairs
    • Rupert Goold – Earthquakes in London at the National, Cottesloe
    • Thea Sharrock – After the Dance at the National, Lyttelton
    • Timothy Sheader – Into the Woods & The Crucible at the Open Air

      Best Set Designer
       

    • Bunny Christie – Men Should Weep at the National, Lyttelton
    • Joanna Scotcher – The Railway Children at Waterloo Station
    • Miriam Buether – Sucker Punch at the Royal Court Downstairs & Earthquakes in London at the National, Cottesloe
    • Morgan Large – Flashdance at the Shaftesbury
    • Soutra Gilmour – Into the Woods at the Open Air
    • Stephen Brimson-Lewis – An Ideal Husband at the Vaudeville

      The WHITE LIGHT Best Lighting Designer
       

    • James Farncombe – Ghost Stories at the Lyric Hammersmith & Duke of York’s
    • Neil Austin – The Prince of Homburg at the Donmar Warehouse & Women Beware Women at the National, Olivier
    • Paul Keogan – Novecento, Donmar at Trafalgar Studios 2
    • Paule Constable – Blasted at the Lyric Hammersmith, Posh at the Royal Court Downstairs & Love Never Dies at the Adelphi
    • Peter Mumford – Sucker Punch at the Royal Court Downstairs
    • Rick Fisher – Tribes at the Royal Court Downstairs

      Best Choreographer
       

    • Arlene Phillips – Flashdance at the Shaftesbury
    • Bill T Jones – Fela! at the National, Olivier
    • Jason Gilkison – Burn the Floor at the Shaftesbury
    • Jerry Mitchell – Legally Blonde at the Savoy
    • Karole Armitage – Hair at the Gielgud
    • Stephen Mear – Shoes at Sadler’s Wells & Sweet Charity at the Menier Chocolate Factory & Theatre Royal Haymarket

      The DEWYNTERS London Newcomer of the Year
       

    • Ali Bastian & Brian Fortuna – Burn the Floor at the Shaftesbury
    • Anya Reiss (playwright) – Spur of the Moment at the Royal Court Upstairs
    • Daniel Kaluuya – Sucker Punch at the Royal Court Downstairs
    • Jacob Casselden – Tribes at the Royal Court Downstairs
    • Jonathan Groff – Deathtrap at the Noel Coward
    • Robyn Addison – The Rivals at the Theatre Royal Haymarket

      The LEICESTER SQUARE THEATRE Best Off-West End Production
       

    • A Number – at the Menier Chocolate Factory
    • Bells Are Ringing – at the Union
    • La Bohème – at the Cock Tavern, Kilburn & Soho
    • The Beauty Queen of Leenane – at the Young Vic
    • The Drowsy Chaperone – at Upstairs at the Gatehouse
    • The Wages of Thin – at the Old Red Lion

      Best Regional Production
       

    • Hamlet – at Sheffield Crucible
    • Chess – on tour
    • Antony & Cleopatra – at the Liverpool Playhouse
    • 42nd Street – at the Chichester Festival Theatre
    • Lend Me a Tenor – at the Theatre Royal, Plymouth
    • A Raisin in the Sun – at the Royal Exchange, Manchester

      The EQUITY Best West End Show
       

    • Jersey Boys – at the Prince Edward
    • Les Misérables – at the Queen’s
    • Priscilla, Queen of the Desert – at the Palace
    • The Phantom of the Opera – at Her Majesty’s
    • War Horse – at the New London
    • Wicked – at the Apollo Victoria

      The AKA Theatre Event of the Year
       

    • Jellyfish, the UK’s first recycled theatre, built on a playground in Southwark
    • Judi Dench returning to the role of Titania after 40 years for Sir Peter Hall in A Midsummer Night’s Dream at the Rose, Kingston
    • Les Misérables’ 25th anniversary concert at The 02 & screened to cinemas worldwide
    • The Donmar Warehouse’s “Sondheim at 80” concerts
    • The relaunch of the King’s Head as London’s first new opera house in 40 years
    • The transformation of the Eurostar terminal at Waterloo for The Railway Children

      Special mentions
       

    • The launch of the Young Vic’s 40th anniversary season
    • You Me Bum Bum Train at the Barbican