Remaining time:

Due to high demand, your chosen tickets can only be held for a limited time and then removed automatically.

    The Olivier Awards 2016 Full List Of Winners #OlivierAwards

    After a stunning Olivier Awards at the Royal Opera House, we present all the winners. But a special mention must go to Judi Dench who wins a record-breaking eighth prize at Olivier Awards 2016.

    Best Revival
    Winner: Ma Rainey's Black Bottom at the National Theatre, Lyttelton

    Also nominated:
    Hamlet at the Barbican
    Les Liaisons Dangereuses at Donmar Warehouse
    The Winter's Tale at the Garrick Theatre

    Best New Comedy
    Winner: Nell Gwynn at the Apollo Theatre

    Also nominated: A Christmas Carol at the Noel Coward Theatre
    Hand to God at the Vaudeville Theatre
    Peter Pan Goes Wrong at the Apollo Theatre

    Best Costume Design
    Winner: Gregg Barnes for Kinky Boots at the Adelphi Theatre

    Also nominated:
    Hugh Durrant for Nell Gwynn at the Apollo Theatre
    Jonathan Fensom for Farinelli and the King at the Duke of York’s Theatre
    Katrina Lindsay for Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre

    Best Set Design
    Winner: Anna Fleischle for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and Wyndham's Theatre

    Also nominated:
    Hildegard Bechtler for Oresteia at the Almeida Theatre
    Es Devlin for Hamlet at the Barbican
    Jonathan Fensom for Farinelli and the King at the Duke of York's Theatre

    Best Lighting Design
    Winner: Mark Henderson for Gypsy at the Savoy Theatre

    Also nominated:
    Neil Austin for The Winter's Tale at the Garrick Theatre
    Natasha Chivers for Oresteia at Almeida Theatre
    James Farncombe for People, Places and Things at the National Theatre, Dorfman

    Best Sound Design
    Winner: Tom Gibbons for People, Places and Things at the National Theatre, Dorfman

    Also nominated:
    George Dennis for The Homecoming at Trafalgar Studios 1
    Christopher Shutt for The Father at Wyndham’s Theatre
    Christopher Shutt for Hamlet at the Barbican

    Best New Opera Production
    Winner: Cavalleria Rusticana/Pagliacci at the Royal Opera House

    Also nominated:
    The Force Of Destiny at the London Coliseum
    Morgen Und Abend at the Royal Opera House

    Outstanding Achievement in Opera
    Winner: English National Opera Chorus and Orchestra for The Force Of Destiny, Lady Macbeth Of Mtsensk and The Queen of Spades at the London Coliseum

    Also nominated:
    Felicity Palmer for The Queen of Spades at the London Coliseum
    Sir Antonio Pappano for his conducting of Cavalleria Rusticana/Pagliacci, Guillaume Tell and Król Roger at the Royal Opera House
    Tamara Wilson for The Force of Destiny at the London Coliseum

    Best Actor in a Supporting Role
    Winner: Mark Gatiss for Three Days in the Country at the National Theatre, Lyttelton

    Also nominated:
    Michael Pennington for The Winter's Tale at the Garrick Theatre
    Tom Sturridge for American Buffalo at Wyndham's Theatre
    David Suchet for The Importance of Being Earnest at the Vaudeville Theatre

    Best Actress in a Supporting Role
    Winner: Judi Dench for The Winter's Tale at the Garrick Theatre

    Also nominated:
    Michele Dotrice for Nell Gwynn at the Apollo Theatre
    Melody Grove for Farinelli and the King at the Duke of York's Theatre
    Catherine Steadman for Oppenheimer at the Vaudeville Theatre

    Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
    Winner: Pat Kinevane and Fishamble for Silent at Soho Theatre

    Also nominated:
    Barbarians at The Clare, Young Vic
    Phil Dunster for his role in Pink Mist at the Bush Theatre
    Violence and Son at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

    Best New Play
    Winner: Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and Wyndham's Theatre

    Also nominated:
    Farinelli and the King at the Duke of York's Theatre
    The Father at Wyndham's Theatre
    People, Places and Things at the National Theatre, Dorfman

    Best Actor
    Winner: Kenneth Cranham for The Father at Wyndham's Theatre

    Also nominated:
    Kenneth Branagh for The Winter's Tale at the Garrick Theatre
    Benedict Cumberbatch for Hamlet at the Barbican
    Adrian Lester for Red Velvet at the Garrick Theatre
    Mark Rylance for Farinelli and the King at the Duke of York's Theatre

    Best Actress
    Winner: Denise Gough for People, Places and Things at the National Theatre, Dorfman

    Also nominated:
    Gemma Arterton for Nell Gwynn at the Apollo Theatre
    Nicole Kidman for Photograph 51 at the Noel Coward Theatre
    Janet McTeer for Les Liaisons Dangereuses at the Donmar Warehouse
    Lia Williams for Oresteia at the Almeida Theatre

    Best Entertainment and Family
    Winner: Showstopper! The Improvised Musical at the Apollo Theatre

    Also nominated:
    Alice's Adventures Underground at The Vaults
    Dr. Seuss's The Lorax at the Old Vic
    I Want My Hat Back at the National Theatre, Temporary Theatre
    Peter Pan at Regent's Park Open Air Theatre

    Best New Dance Production
    Winner: Woolf Works by Wayne McGregor at the Royal Opera House

    Also nominated:
    He Who Falls (Celui Qui Tombe) by Compagnie Yoann Bourgeois at the Barbican
    Romeo Et Juliette by Les Ballets de Monte Carlo at the London Coliseum

    Outstanding Achievement in Dance
    Winner: Alessandra Ferri for her performances in Chéri and Woolf Works at the Royal Opera House

    Also nominated:
    Javier De Frutos for his choreography of Anatomy of a Passing Cloud at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
    Sasha Waltz for her choreography of Sacre at Sadler’s Wells

    Outstanding Achievement in Music
    Winner: In The Heights at King’s Cross Theatre (Music and lyrics by Lin-Manuel Miranda)

    Also nominated:
    Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre (Music by Howard Goodall, lyrics by Charles Hart and orchestrations by Howard Goodall and Kuljit Bhamra)
    Farinelli and the King at the Duke of York’s Theatre (Claire van Kampen for musical arrangements, the musicians, Iestyn Davies and the singers who alternated the singing role of Farinelli)
    Kinky Boots at the Adelphi Theatre (Music and lyrics by Cyndi Lauper, music supervision, arrangements and orchestrations by Stephen Oremus)

    Best Theatre Choreographer
    Winner: Drew McOnie for In the Heights at King’s Cross Theatre

    Also nominated:
    Carlos Acosta and Andrew Wright for Guys and Dolls at the Savoy Theatre
    Stephen Mear for Gypsy at the Savoy Theatre
    Jerry Mitchell for Kinky Boots at the Adelphi Theatre

    Best Director
    Winner: Robert Icke for Oresteia at Almeida Theatre

    Also nominated:
    Rob Ashford and Kenneth Branagh for The Winter's Tale at the Garrick Theatre
    Matthew Dunster for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and Wyndham's Theatre
    Jonathan Kent for Gypsy at the Savoy Theatre

    Best Actor in a Supporting Role in a Musical
    Winner: David Bedella for In The Heights at King’s Cross Theatre

    Also nominated:
    Dan Burton for Gypsy at the Savoy Theatre
    Peter Davison for Gypsy at the Savoy Theatre
    Gavin Spokes for Guys And Dolls at the Savoy Theatre

    Best Actress in a Supporting Role in a Musical
    Winner: Lara Pulver for Gypsy at the Savoy Theatre

    Also nominated:
    Preeya Kalidas for Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre
    Amy Lennox for Kinky Boots at the Adelphi Theatre
    Emma Williams for Mrs Henderson Presents at the Noel Coward Theatre

    Best Musical Revival
    Winner: Gypsy at the Savoy Theatre

    Also nominated:
    Bugsy Malone at the Lyric Hammersmith
    Guys And Dolls at the Savoy Theatre
    Seven Brides for Seven Brothers at Regent's Park Open Air Theatre

    Best Actor in a Musical
    Winner: Matt Henry for Kinky Boots at the Adelphi Theatre

    Also nominated:
    Ian Bartholomew for Mrs Henderson Presents at the Noel Coward Theatre
    Killian Donnelly for Kinky Boots at the Adelphi Theatre
    David Haig for Guys And Dolls at the Savoy Theatre
    Jamie Parker for Guys And Dolls at the Savoy Theatre

    Best Actress in a Musical
    Winner: Imelda Staunton for Gypsy at the Savoy Theatre

    Also nominated:
    Tracie Bennett for Mrs Henderson Presents at the Noel Coward Theatre
    Natalie Dew for Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre
    Laura Pitt-Pulford for Seven Brides for Seven Brothers at Regent's Park Open Air Theatre
    Sophie Thompson for Guys And Dolls at the Savoy Theatre

    Best New Musical
    Winner: Kinky Boots at the Adelphi Theatre

    Also nominated:
    Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre
    In the Heights at King’s Cross Theatre
    Mrs Henderson Presents at the Noel Coward Theatre



    Related news

    Do you want to be a London Theatre Blogger?

    Posted on | By London Theatre Direct

    Are you as passionate about theatre as we are? Would you like the opportunity to attend a variety... Read more

    Award-winning musical Violet to receive UK premiere at the Charing Cross Theatre

    Posted on | By Ephram Ryan

    Jeanine Tesori and Ben Crawley’s award-winning musical, Violet, is set ... Read more

    Casting announced for The Old Vic production of The American Clock

    Posted on | By Ephram Ryan

    Casting has been announced for the new Old Vic production of Arthur Miller’s... Read more

    Follow us for instant updates and special offers

    Sign up to our mailing list and be the first to hear about new West End shows and exclusive ticket discounts. We value your privacy. You can unsubscribe at any time. But we hope you won’t!